Úvod / Články / Coolbike Info / 26”, 27,5” alebo 29” kolesá? To je otázka!
Tlačiť

26”, 27,5” alebo 29” kolesá? To je otázka!

Ak práve zvažujete kúpu nového bicykla a neviete sa rozhodnúť, či jazdiť 26", 27,5" alebo 29" kolesá, musíte si najprv položiť niekoľko otázok. Aký ste vysoký, aký požadujete zdvih odpruženej vidlice a po akých trasách najradšej jazdíte. Po prečítaní tohto článku zrejme zistíte, že výber rozmeru kolesa nieje tak banálna záležitosť ako sa na prvý pohľad môže zdať.

26”, 27,5” alebo 29” kolesá? To je otázka!

Edit 5.5.2016: Pri prvom uverejnení tohto článku v roku 2014 bol ešte bežne dostupný rozmer kolies 26", v dnešnej dobe sa tento rozmer úplne nahradil veľkostou 27,5" na bicykloch pre dospelích, preto bude vaše rozhodovanie o to jednoduchšie. Zámerne sme ale 26" kolesá z článku neodstránili pretože drvivá väčšina jazdcov má doma ešte stále túto veľkosť. 

Rozmery kolies sú v súčastnosti medzi cyklistickými nadšencami mimoriadne diskutovanou témou. Tak ako v každej debate, ani pri rozhodovaní, či jazdiť 26", 27,5" alebo 29" kolesá, neexistuje jednoznačná odpoveď. Ľudia sa pri kúpe nového bicykla často rozhodujú podľa toho, na aký rozmer kolies boli zvyknutý alebo podľa odporúčaní známych, ktorý Vám vždy povedia, že najlepší rozmer je ten, na ktorom jazdia oni sami grin Pripravili sme pre Vás malé porovnanie ako sprievodcu pri výbere správneho rozmeru kolies pre Vás.Predtým ako začnete s výberom veľkosti kolesa pre Vás, je vhodné priblížiť si vlastnosti jednotlivých rozmerov kolies, ktoré majú efekt na vlastnosti samotnej jazdy.

Tak ako to väčšinou u zmien býva, tak aj pri porovnaní 26“ a 29“ kolesách platí, že to, čo je u jedného rozmeru výhoda, je nevýhodou toho druhého a naopak. Medzi hlavné výhody 29“ kolies oproti 26“ patrí napríklad lepšie držanie stopy. Čím je bicykel dlhší, a čím má väčšie kolesá, tým lepšie drží stopu, čo Vám zabezpečí komfortnejšiu jazdu pri prejazde menej náročným terénom. Do väčšej duše sa zmestí väčší objem vzduchu, vďaka čomu je jazda na 29“ kolesách jemnejšia. Takisto platí, že čím väčšie kolesá, tým ľahšie bicykel prekonáva nerovnosti v teréne (predstavte si ako si s výjazdom na obrubník poradí detský bicykel so 16" kolesom a ako si s ním poradí to Vaše koleso). V neposlednom rade dokážete pri 29“ kolese prejsť v porovnaní s 26“ kolesami na jedno otočenie kľuky pri rovnakom prevode dlhšiu vzdialenosť, a ste teda rýchlejší. Väčšie kolesá majú i väčšiu zotrvačnosť, čo Vám takisto pridá na rýchlosti v porovnaní s 26“ kolesami.

Na druhej strane majú väčšie kolesá horšiu manévrovateľnosť a podstatne väčší rádius otočenia, čo spôsobuje problémy s obratnosťou v náročnom teréne. Väčšie kolesá majú za dôsledok i väčšiu hmotnosť a jazdec má pri jazde na 29“ kolesách pocit, že je položený vyššie ako pri 26“ kolesách. Preto sú 29“ kolesá vhodné najmä pre vyšších jazdcov, ktorý majú nad bicyklom lepšiu kontrolu. Rovnako nižší jazdci môžu mať problém pri hľadaní správnej veľkosti rámu a geometrie. Limitujúcim faktorom 29“ kolies je i zdvih vidlice, ktorý musí byť kvôli vhodnej geometrii nižší.

Ako sme už spomenuli, tam kde má 29“ koleso výhodu, tam 26“ zaostáva a naopak. Z tohto pohľadu je rozmer kolesa 27,5“ neutrálnym premostením, ktorý drží spomínané vlastnosti niekde v strede. Rozmer 27,5" si berie tie dobré vlastnosti z romeru 26" čo je ovládatelnosť a dobré vlastnosti z rozmeru 29" a to sú zotrvačnosť, grip (prilnavosť k terénu) a priechodnosť cez nerovnosti. No aby ste zistili, ktorý rozmer je ten správny pre Vás, musíte nájsť prienik medzi odpoveďami na nasledujúce otázky.

Aký ste vysoký ?

- vo všeobecnosti platí, že čím je jazdec vyšší, tým väčšie kolesá je schopný jazdiť. Ak máte výšku nad 175 cm, bez obáv môžete siahnuť po 29" kolesách, no takisto Vám nemusia sadnúť hneď. Ako pri všetkom, aj na nový rozmer kolesa si musíte zvyknúť, kým si budete schopný užiť výhody väčšieho rozmeru kolesa. Naopak, nižším jazdcom zvykne vyhovovať kvôli ovládateľnosti skôr 26" alebo 27,5" rozmer kolesa, no nieje to pravidlo. Je to veľmi individuálne a žiadna úvaha sa nevyrovná testovacej jazde u Vášho predajcu.

Aký požadujete zdvih odpruženej vidlice ?

- pevná vidla až 130 mm zdvih – 29“ alebo 27,5“
- 140 – 160 mm zdvih – 27,5“ alebo 26“
- 160+ mm zdvih – 26“.

Akými traťami najviac jazdíte ?

- úzke a zvlnené trate – 26“ alebo 27,5“
- otvorené a kamenisté trate – 27,5“ alebo 29“
- asfaltové trate a trate s rovným povrchom – 29“.

Ak sa teda rozhodujete, či jazdiť 26“, 27,5“ alebo 29“ kolesá, veríme, že tento malý návod pri výbere vhodného rozmeru Vám pomohol. Nezabúdajte, že neexistuje jediná správna varianta pre každého jazdca a je potrebné brať do úvahy individuálny spôsob jazdy a parametre jazdca.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Galéria k článku

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Darčekové poukážky

Chcete urobiť svojmu blízkemu radosť a neviete čo sa mu páči alebo čo potrebuje? Už si nemusíte lámať hlavu výberom darčeku.

Nový Vernostný program v našom eShope.

Zvýšili sme hodnotu bodov o 50%. Nakupujte u nás v eShope a získavajte Coolbike body, ktoré môžete použiť pri ďalšom nákupe. Stačí sa zaregistrovať. Viac info tu.

Kontakty

Všeobecné informácie
Telefón: +421 48 415 13 76
E-mail: coolbike@coolbike.sk

Predajňa COOLBIKE
 Nám. Štefana Moyzesa 5                    (centrum, oproti barbakanu)                                Banská Bystrica  97401

Vybrané články

BMC Switzerland - Nová značka v Coolbiku

BMC Switzerland - Nová značka v Coolbiku

Cyklošport Coolbike Vám prináša do novej sezóny 2016 aj novú značku bicyklov. BMC bicykle sú záruka svetovej kvality.…

Ako správne vybrať detský bicykel?

Ako správne vybrať detský bicykel?

Ako správne kúpiť detský bicykel pre Vaše dieťa a vybrať najvhodnejšiu veľkosť rámu,podĺa veku dieťaťa alebo…

Povinné prilby pre lyžiarov a snowboardistov do 15 rokov

Povinné prilby pre lyžiarov a snowboardistov do 15 rokov

15. Novembra 2015 začne platiť zákon o nosení ochrannej prilby pre naše deti.

JAZDITE ŠTÝLOVO

JAZDITE ŠTÝLOVO

Electra - unikátne štýlové bicykle.

PATENTOVANÉ POHODLIE & OVLÁDANIE.

Prinášame Vám recenziu z testovacích dní BMC, plus fotogaléria a hodnotenia jazdcov.

Prinášame Vám recenziu z testovacích dní BMC, plus fotogaléria a hodnotenia jazdcov.

V tomto článku sa dočítate ako hodnotili naši zákazníci testované bicykle BMC, ako sa nám všetkým jazdilo a nebudú…

Detské holandské cyklosedačky na bicykel značky Qibbel

Detské holandské cyklosedačky na bicykel značky Qibbel

Bezpečné detské holandské cyklosedačky Qibbel pre Váš rodinný cyklistický zážitok.

NÁKUPNÝ PORADCA  OKULIARE A PRILBY

NÁKUPNÝ PORADCA OKULIARE A PRILBY

Keď sa povie lyžiar, väčšina z nás
si ho dnes predstaví v prilbe
a okuliaroch. Tieto dva kúsky

Štýlové bicykle ELECTRA pre ozajstných pôžitkárov

Štýlové bicykle ELECTRA pre ozajstných pôžitkárov

Vychutnajte si krásy Vášho mesta, obľúbenej pláže alebo len obyčajných teplých dní so štýlovými bicyklami pre…

Vieme, po čom ženy túžia !

Vieme, po čom ženy túžia !

Vieme,po čom ženy túžia a preto ponúkame aj modely Miss.Ich geometria bola dokonale prispôsobená ženskému telu.Kratšie…

Aký motor vybrať pri kúpe elektro-bicykla?

Aký motor vybrať pri kúpe elektro-bicykla?

Naše rady a skúsenosti s elektromotormi a technické špecifikácie.

Chcete si spríjemniť bicyklovanie?…