Úvod / Články / Coolbike Info / Aký motor vybrať pri kúpe elektro-bicykla?
Tlačiť

Aký motor vybrať pri kúpe elektro-bicykla?

Naše rady a skúsenosti s elektromotormi a technické špecifikácie.

Chcete si spríjemniť bicyklovanie? Obzrieť si krajinu okolo Vás a pritom si aj trochu oddýchnuť od šliapania do pedálov? E-Bike Vám toto všetko umožňuje a ešte viac. Spoločne celá rodina, môže vyraziť na elektro-bicykloch do hôr, aj keď pomer síl nie je rovnomerní. Elektro-bicykle zabezpečia, že už nikto z rodiny nebude na bicykli posledný. Medzi top výrobcov elektro motorov pre E biky môžeme jednoznačne zaradiť Bosch, Yamaha, Shimano a novinku na trhu elektro pohon Brose.

Aký motor vybrať pri kúpe elektro-bicykla?

BOSCH

Bosch ponúka 3 druhy elektro-motorov (Performance line CX, Performance line, Active line), 3 druhy batérií o výkone 500wh, 400wh, 300wh a novinku 2 druhy tzv. „dvojitých“ (double) batérií o výkone 1000wh a 800wh. Taktiež má v ponuke 3 druhy riadiacich jednotiek „displejov“ a to Purion, Intuvia a Nyon.

Motory:

1. Performance line CX - najvýkonnejší motor - maximálny krútiaci moment 75 Nm o sile 250W
4 pomocné režimy:  Eco - výpomoc + 50%,
                            Tour - výpomoc + 120 %,
                            Sport - výpomoc + 210 %,
                            Turbo - výpomoc + 300 %.
           Pomocný režim pri tlačení bicykla Walk Assist - max. 5km/h. 

2. Performance line - maximálny krútiaci moment 63 Nm o sile 250 W.
4 pomocné režimy:  Eco - výpomoc + 50%,
                           Tour - výpomoc + 120 %,
                           Sport - výpomoc + 190 %,
                           Turbo - výpomoc + 275 %.
           Pomocný režim pri tlačení bicykla Walk Assist - max. 5 km/h.

3. Active line - maximálny krútiaci moment 50 Nm o sile 250 W.
4 pomocné režimy:  Eco - výpomoc + 40%,
                           Tour - výpomoc + 100 %,
                           Sport - výpomoc + 150 %,
                           Turbo - výpomoc + 250 %.
            Pomocný režim pri tlačení bicykla Walk Assist - max. 5 km/h.


Batérie:

1. Power pack 500 - Li-lon batéria, 13,8 Ah, 36 V, 500 Wh, hmotnosť batérie 2,6 kg, doba do úplného nabitia 3,5 hod., prejdená vzdialenosť na jedno nabitie  40-215 km (záleží od režimu výpomoci). Rozmery: 325 x 92 x 90 (mm).
2. Power pack 400 - Li-lon batéria, 11,6 Ah, 36 V, 400 Wh, hmotnosť batérie 2,5 kg, doba do úplného nabitia 3,5 hod., prejdená vzdialenosť na jedno nabitie 30-175 km (záleží od režimu výpomoci). Rozmery: 325 x 92 x 90 (mm).
3. Power pack 300 - Li-lon batéria, 8,2 Ah, 36 V, 300 Wh, hmotnosť batérie 2 kg, doba do úplného nabitia 3,5 hod. prejdená vzdialenosť na jedno nabitie  40-140 km (záleží od režimu výpomoci), Rozmery: 325 x 92 x 82 (mm).
4. Dual battery 1000 - Li-lon batéria, 26,8 Ah, 36 V, 1000 Wh, hmotnosť batérie 5,2 kg, prejdená vzdialenosť na jedno nabitie  60-400 km (záleží od režimu výpomoci), Rozmery: 325 x 92 x 90 (mm) + 325 x 92 x 90 (mm).
5. Dual battery 800 - - Li-lon batéria, 22 Ah, 36 V, 800 Wh, hmotnosť batérie 5 kg, Rozmery: 325 x 92 x 90 (mm) + 325 x 92 x 90 (mm).

Riadiace jednotky:


1. Purion – základný LCD displej s integrovanými digitálnymi tlačidlami na ovládanie režimov elektromotora. Zobrazuje aktuálnu rýchlosť, režim pomoci, denné kilometre, celkovú vzdialenosť, dojazd a stav batérie.


 

 

 

 

2. Intuvia - LCD displej so separovaným ovládacím zariadením s digitálnymi tlačidlami, ktorý ukazuje aktuálnu rýchlosť, priemernú rýchlosť, maximálnu rýchlosť, čas jazdy, hodiny, režim pomoci, denné kilometre, celkovú vzdialenosť, dojazd a stav batérie. Disponuje Micro USB portom na nabíjanie vášho smartphonu.

 

 

 

 

 

 

3. Nyon – najprepracovanejší farebný LCD displej ponúka v sebe navigáciu pomocou GPS. Je možné ho využívať s hrudným pásom ako šport tester a tým si sledovať hodnoty ako je napríklad tepová frekvencia. Spojením cez Wifi s vaším počítačom máte všetky hodnoty o vašom tréningovom pláne zaznamenávané. Je možné ho spárovať s vašim smartphonom cez bluetooth pre zobrazovanie prichádzajúcich hovorov a správ. Zobrazuje všetky hodnoty o jazde, prejdených kilometroch, nastúpaných metroch.

 

 

 

 

 

 

Motory Bosch sú montované v bicykloch SCOTT, Electra  a Ghost, ktoré si môžete vyskúšať na našej predajni. Užívateľský manuál na stiahnutie k Bosch nájdete v priloženom súbore pod článkom.

 

SHIMANO

Shimano STEPS je montovaný v bicykloch SCOTT  a Ghost, ktoré si môžete vyskúšať na našej predajni.

Shimano uviedlo prvé komponenty (E6000) pre elekrobicykle už v roku 2013. Teraz, so znalosťami a skúsenosťami, ktoré pochádzajú z dlhoročného vývoja high-end MTB komponentov spája Shimano svoje technické skúsenosti a predstavuje E8000 komponenty, ktoré spĺňajú požiadavky horskej elektro-cyklistiky, ale sú dizajnované tak, aby cyklisti zažívali skutočný pocit jazdy na horskom bicykli.

     • Komponenty SHIMANO STEPS E8000 MTB sú vybavené výkonnou hnacou jednotkou (DU-E8000).
     • Napájanie motora je zabezpečené veľkokapacitnou 500Wh batériou (BT-E8010) doplnenou o držiak batérie (BM-E8010).
     • Hnacia sila je prenášaná cez príslušný prevodník vrátane ramien kľúk (FC-E8050/E8000) a 34T alebo 38T prevodník (SM-CRE80-B/CRE80), ktorý je dodávaný s voliteľným retenčným zariadením reťaze (SM-CDE80).
     • Systém je riadený pomocou elegantného cyklopočítača (SC-E8000) a spínacej jednotky FIREBOLT pre pomocné ovládanie (SW-E8000-L), spolu so sadou snímača otáčok (SM-DUE10) pre zadné koleso.
     • Zvyšné komponenty hnacieho mechanizmu môžu byť nahradené komponentami Shimano Di2 MTB alebo mechanickým 10 alebo 11 rýchlostným hnacím mechanizmom.
     • Nový systém SHIMANO STEPS MTB dokáže komunikovať prostredníctvom Bluetooth so softvérovou platformou E-TUBE, ktorá umožňuje meniť a prispôsobovať nastavenie pomocou počítača, tabletu alebo smartfónu.
     • Motor SHIMANO STEPS MTB s krútiacim momentom o sile 70Nm je navrhnutý tak, aby každá jazda prinášala zábavu.

Jednotka elektro pohonu je upnutá vo formácii trojuholníka okolo stredového zloženia, čo má za následok bezpečný, priamy a účinný prenos sily od jazdca ku kľuke. Jeho kompaktný dizajn zahŕňa chladiace rebrá na strane pohonu pre odvod tepla z motora.

Vytvorenie prirodzeného pocitu z jazdy bolo dôležitým faktorom pri vývoji elektrickej jednotky pohonu SHIMANO STEPS MTB. Jazdci pedálujú podobne ako na tradičnom bicykli, ale môžu si k tomu vybrať rôzne úrovne pomoci pri šliapaní do pedálov. Cyklisti si taktiež môžu vybrať prevod. Kompaktná jednotka pohonu je prispôsobená rámom s kratšími zadnými stavbami rámu, aby zabezpečila bicyklom vybaveným sadou E8000 manipuláciu a ovládateľnosť, aké sú typické pre horské bicykle. Taktiež obsahuje Q-faktor (teda vzdialenosť medzi vonkajšími okrajmi stredov), čo v súlade s kľukami DEORE XT pomáha k zachovaniu prirodzeného pocitu. Napájanie motora je zabezpečené tenkou, vode odolnou, nízkoprofilovou 500Wh batériou s vysokou životnosťou. Bezpečnostné uchytenie udržuje batériu pevne na mieste aj v nerovnom teréne, napriek tomu je vyberanie batérie jednoduché s mechanizmom uvoľnenia po stranách. Prevodníky vybavené technológiou Shimano Dynamic Chain Engagement spolu s voliteľným retenčným zariadením zaisťujú, že reťaz ostáva na hnacom mechanizme. Systém je riadený farebným kompaktným LCD počítačom SHIMANO STEPS MTB, ktorý zobrazuje jazdcom číslo prevodu, režim pomocnej sily a informáciu o stave batérie. Režimy pomocnej sily sú ovládané spínačom MTB riadidiel, ktorý umožňuje jazdcovi zmenu medzi režimami Eco, Trail a High Power, plus režim Power Walk.


YAMAHA

Výhodou pri motore Yamaha je použitie s dvojprevodníkom vpredu , čo patrične Yamahu odlišuje od konkurencie. Motory Yamaha sú primárne vyrábané pre Giant bicykle. Yamaha ponúka ovládaciu jednotku RideControl, na ktorej si zvolíte jeden z troch rýchlostných stupňov (sport, normal alebo eco). Prídavný elektrický motor sa za pomoci senzorov PedalPlus zapne hneď ako začnete šliapať. Táto informácia sa náhle prenesie do mozgu celého systému, ktorou je riadiaca jednotka I2, ktorá vyšle požiadavku na odpovedajúce množstvo energie do lithiovej baterky EnergyPak. Následne sa energia prenesie do motora SyncDrive o sile 250 W s krútiacim momentom až 80 Nm.

Yamaha je montovaná na bicykloch Giant, ktoré si môžete vyskúšať na našej predajni.


BROSE

Motory Brose sú montované v bicykloch SCOTT , ktoré si môžete vyskúšať na našej predajni.

Novým konkurentom na trhu v oblasti stredových elektromotorov je značka Brose. Hlavné zameranie spoločnosti Brose je v automobilovom priemysle, kde sa špecializuje na pohyblivé diely a ovládania dverí, regulačné systémy pre predné a zadné sedadlá a integrované elektromotory, ktorých je v dnešnej dobe v moderných autách čím ďalej viac. Po dvoch rokoch vývoja a testovania prichádza značka Brose na trh aj s elektromotorom pre bicykle o hmotnosti iba 3,4 kg o rozmeroch 205x115x130 mm. Výkon motora môže byť 500 W alebo 250 W , pri oboch verziách s maximálnym krútiacim momentom 90 Nm, ktorý je ale vo väčšine prípadov obmedzený na 50 Nm.

 

Prílohy

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Nový Vernostný program v našom eShope.

Zvýšili sme hodnotu bodov o 50%. Nakupujte u nás v eShope a získavajte Coolbike body, ktoré môžete použiť pri ďalšom nákupe. Stačí sa zaregistrovať. Viac info tu.

Kontakty

Všeobecné informácie
Telefón: +421 48 415 13 76
E-mail: coolbike@coolbike.sk

Predajňa COOLBIKE
 Nám. Štefana Moyzesa 5                    (centrum, oproti barbakanu)                                Banská Bystrica  97401

Vybrané články

Prinášame Vám recenziu z testovacích dní BMC, plus fotogaléria a hodnotenia jazdcov.

Prinášame Vám recenziu z testovacích dní BMC, plus fotogaléria a hodnotenia jazdcov.

V tomto článku sa dočítate ako hodnotili naši zákazníci testované bicykle BMC, ako sa nám všetkým jazdilo a nebudú…

Najširšia ponuka lyžiarskych a snowboardových prilieb za najnižšie ceny!

Najširšia ponuka lyžiarskych a snowboardových prilieb za najnižšie ceny!

Rozmýšľate nad kúpou zimnej prilby? Teraz je ten správny čas! Rozšírili sme ponuku o široký výber lyžiarskych…

JAZDITE ŠTÝLOVO

JAZDITE ŠTÝLOVO

Electra - unikátne štýlové bicykle.

PATENTOVANÉ POHODLIE & OVLÁDANIE.

Dobrodružstvo začína!

Dobrodružstvo začína!

Vyber si ten správny bicykel .Giant to je tá správna voľba Vášho nového bicykla pre sezónu 2013.Cesté,horské,celoodpružené,dámske,pánske,krosové…

26”, 27,5” alebo 29” kolesá? To je otázka!

26”, 27,5” alebo 29” kolesá? To je otázka!

Ak práve zvažujete kúpu nového bicykla a neviete sa rozhodnúť, či jazdiť 26", 27,5" alebo 29" kolesá, musíte si…

Mega výpredaj lyžiarskych prilieb a okuliarov

Mega výpredaj lyžiarskych prilieb a okuliarov

Jedinečná akcia ako môžete získať kvalitné vybavenie na zimu pre Vás, vaše deti a blízkych za extrémne nízku…

Vieme, po čom ženy túžia !

Vieme, po čom ženy túžia !

Vieme,po čom ženy túžia a preto ponúkame aj modely Miss.Ich geometria bola dokonale prispôsobená ženskému telu.Kratšie…

Ako správne nastaviť výšku sedla

Ako správne nastaviť výšku sedla

Ako správne nastaviť výšku sedla, a tým i Vašu polohu na bicykli tak, aby bolo Vaše bicyklovanie čo najefektívnejšie…

Aký motor vybrať pri kúpe elektro-bicykla?

Aký motor vybrať pri kúpe elektro-bicykla?

Naše rady a skúsenosti s elektromotormi a technické špecifikácie.

Chcete si spríjemniť bicyklovanie?…

Detské holandské cyklosedačky na bicykel značky Qibbel

Detské holandské cyklosedačky na bicykel značky Qibbel

Bezpečné detské holandské cyklosedačky Qibbel pre Váš rodinný cyklistický zážitok.